Forum Jednostka Strzelecka nr 3003 Strona Główna
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
JS 3003
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Jednostka Strzelecka nr 3003 Strona Główna -> Nasza Jednostka !!!

Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
SZPADEL
Administrator



Dołączył: 06 Cze 2006
Posty: 92
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: SZEWCE


PostWysłany: Śro 15:09, 07 Cze 2006    Temat postu: JS 3003

Związek Strzelecki "STRZELEC" - Organizacja Społeczno Wychowawcza
Jednostka Strzelecka 3003 im Orląt Lwowskich
Pododdzial Wisznia Mała przy OKSIR
ul. Szkola 1, 55-114 Wisznia Mała
tel./fax: +48 71 312 70 76, tel kom 601 55 37 64
e-mail: [link widoczny dla zalogowanych]








Ze statutu "Strzelca":
Art. 7
Związek realizuje swe cele poprzez:
a) zrzeszanie swoich członków w wewnętrznych jednostkach organizacyjnych i prowadzenie wśród nich całorocznej działalności oświatowo-wychowawczej oraz organizowanie wypoczynku, posługując się charakterystyczną metodą pracy strzeleckiej w formach wyjazdowych i w miejscu zamieszkania,
d) organizowanie przedsięwzięć związanych z działalnością w zakresie kultury, wychowania fizycznego i sportu oraz higieny i oświaty zdrowotnej,
i) współpracę z organami władz państwowych, administracji rządowej i samorządu terytorialnego, placówkami oświaty i wychowania, w zakresie realizacji programu wychowania ogólnego i obywatelskiego.
k) reprezentowanie sportów obronnych wewnątrz i na zewnątrz kraju, organizowanie i przeprowadzanie zawodów obronnych na terenie Związku.



Cele działania "Strzelca" to:

- działanie na rzecz niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej i jej umacniania w myśl najważniejszego prawa strzeleckiego "Dobro i pomyślność Rzeczypospolitej Polskiej jest pierwszym i najważniejszym prawem strzeleckim"
- wyrabianie umiejętności zdyscyplinowanego życia w zespole i podnoszenie sprawności fizycznej młodzieży,
- propagowanie wśród niej postawy służby w obronie ojczyzny w myśl prawa strzeleckiego "Strzelec służy Rzeczpospolitej i jest dla niej gotów do wszelkich poświęceń, jest wzorowym obywatelem, a jeżeli zajdzie taka potrzeba żołnierzem Rzeczypospolitej Polskiej".
- przygotowanie młodzieży do służby wojskowej;



Osiągamy to poprzez:

- organizację obozów - marszów i rajdów strzeleckich, na których odbywają się szkolenia dla drużyn Związku w zakresie topografii terenowej, (dzienne i nocne manewry pododdziałów w terenie), nauki strzelania z broni sportowej oraz wielu zajęć specjalistycznych,
- realizację regulaminów wewnętrznych Związku Strzeleckiego "Strzelec" - OSW,
- stałą działalność w poszczególnych Jednostkach (szkolenie obywatelskie, kształcenie kadry instruktorskiej, prowadzenie wykładów, ćwiczeń, kursów z zakresu szkolenia wojskowego i obrony cywilnej),
- udział w obchodach i uroczystościach narodowych, oraz współpracę ze stowarzyszeniami kombatanckimi.



Historia

W czerwcu 1908 roku powstała we Lwowie tajna organizacja paramilitarna Związek Walki Czynnej. Celem jej było przygotowanie, poza granicami Rosji, środków do przyszłego powstania zbrojnego. W 1910 roku z inicjatywy ZWC powstaje legalny Związek Strzelecki. Przygotował on przyszłe kadry Wojska Polskiego, które zdolne byłyby do wywalczenia niepodległości. Organizacja do czerwca 1914 roku osiągnęła stan 7239 ludzi zorganizowanych w 248 towarzystwach.
W czerwcu 1912 roku Komendantem Głównym był-Józef Piłsudski. Jego strzelcy rekrutowali się z różnych środowisk. Obok studentów, uczniów i młodej inteligencji stawali do szeregów robotnicy i chłopi. Cechami wszystkich były: ofiarność, karność, koleżeństwo.
Wybuch wojny światowej w 1914 roku potwierdził słuszność koncepcji Piłsudskiego o celowości przygotowania wyszkolonej siły zbrojnej dla potrzeb przyszłej Armii Polskiej. Ruch wojskowy, zapoczątkowany przez Związek Walki Czynnej i Związek Strzelecki wśród patriotycznej młodzieży, stworzył bazę kadrową dla formacji legionowych utworzonych z oddziałów strzeleckich.
W niepodległej Polsce Związek Strzelecki "Strzelec" istniał nadal jako organizacja wojskowych i cywilów. Przygotowywał społeczeństwo do nadciągającej wielkiej próby-obrony ojczyzny przed dwiema wielkimi potęgami-Niemcami i Rosją.
Wielu członków "Strzelca" stanęło do walki w obronie ojczyzny, a podczas okupacji zasiliło szeregi Ruchu Oporu. Po roku 1945 ówczesne władze wywodzące się z nadania ZSSR zabroniły działalności Związku. 45 lat później dzięki środowiskom niepodległościowym reaktywowano ponownie Związek.



Historia Jednostki

Z nastaniem "Solidarności" i przemian ustrojowych w 1989r zaczęto organizować i szkolić pierwszych strzelców. 15.VII.1990r powstanie Oddziału Strzeleckiego w Trzebnicy wpisano w księdze założycielskiej przyszłego Związku Strzeleckiego w Warszawie. Wpisani zostaliśmy na trzecim miejscu po Warszawie i Krakowie. Już 15.VIII. tego roku 40 osobowy pluton umundurowanych, uzbrojonych i przeszkolonych strzelców wziął udział w uroczystości Dnia Wojska Polskiego. Prawdopodobnie byliśmy pierwsi w kraju, którzy tego dokonali. Założycielem i komendantem trzebnickiego oddziału "Strzelca" był przedwojenny strzelec, późniejszy żołnierz A.K. insp. ZS Szczepan Siekierka. Do 1994 roku trzebnicki oddział liczył ponad 100 osób i był największym oddziałem w Polsce. Ze względu na nadmiar czynności administracyjno-szkoleniowych i podeszły wiek komendanta (72 lat) w roku tym kierownictwo Jednostki objął chor. ZS Roman Chandoha i dowodzenie prowadzi do dnia dzisiejszego. W międzyczasie dowództwo sprawowali Henryk Jacukowicz i st.sierż. Krystian Mszyca. Strzelcy brali udział w uroczystościach państwowych i kościelnych ( 3-Maja, 15 sierpnia, 17 września, 11 listopada, Wielkanoc, Boże Ciało). Oprócz różnych zajęć i szkoleń ważniejszymi wydarzeniami były:
-1992r. udział Jednostki w otwarciu Domu Wojska Polskiego w Poznaniu,
-1994r. udział w uroczystościach 50-lecia Powstania Warszawskiego,
-7.IX.1995r odsłonięcie Pomnika Katyńskiego w Trzebnicy, którego inicjatorem budowy był insp. Sz. Siekierka a głównym realizatorem od projektu do organizacji uroczystości-st. chor. R. Chandoha,
-1993-1997 prowadzenie działalności kulturalno-rekreacyjnej na Kociej Górze, zabezpieczanie i organizowanie różnych imprez terenowych i w hali OSiR,
-25.IX.1999r udział Jednostki w uroczystościach odsłonięcia pomnika we Wrocławiu poświęconego pomordowanym przez OUN-UPA na Kresach Wschodnich,
-14.IV.2001r zmarł "honorowy" Komendant Oddziału i J.S.3003 insp. ZS Szczepan Siekierka, który 11.XI.2000r.rozkazem wyznaczył st.chor. R. Chandohę jako swego następcę w utrzymaniu ciągłości zasad i tradycji Związku Strzeleckiego. Ze względu na brak zainteresowania i pomocy władz trzebnickich Jednostka podupadła. Zostało tylko 4-ch strzelców. Uratowanie znaleziono w pobliskiej Wiszni Małej.


WISZNIA MAŁA-Strzelecką stolicą okręgu wrocławskiego





Przy dużym zrozumieniu idei "Strzelca" i życzliwości władz gminy 12.XII.2001r. na spotkaniu z młodzieżą założono pododdział strzelecki w Wiszni Małej. W szybkim tempie nastąpił rozwój działalności związku. W 2002r. do związku wstąpiło 63 osoby, głównie ze wsi Piotrkowiczki i Strzeszów ale też z Wysokiego Kościoła ,Wiszni Małej, Pierwoszowa i Szewc. 21 strzelców złożyło przyrzeczenie strzeleckie, m 11 strzelców zostało awansowanych na stopnie starszego strzelca. Przeprowadzono ponad 60 spotkań szkoleniowych. Stzrelcy brali udział w różnych imprezach. Czasochłonność zajęć to ok. 200 godz, a łączna z młodzieżą to ponad 3 tys.godz. Najwięcej zajęć szkoleniowych było z musztry i regulaminów. Ośmiokrotnie strzelcy brali udział w uroczystościach państwowych i kościelnych w naszej gminie i w Trzebnicy. Uczestniczyli w trzech obozach szkoleniowych, tj. na poligonie wojskowym w Wędrzynie, Puszczy Kampinoskiej i w Bełchatowie. Wzięli też udział w ogólnopolskim Marszu Szlakiem I-szej Kompani Kadrowej z Krakowa do Kielc. Zorganizowane zostały wycieczki do twierdzy Kłodzkiej, Wambierzyc, Szczelińca i rowerowa do Bagna. Odbyły się trzy spotkania przy ognisku z kiełbaskami (na Kociej Górze, w Piotrkowiczkach i w Strzeszowie). Strzelcy brali udział w sześciu akcjach społecznych na rzecz gminy, w tym:
- prace popowodziowe w Machnicach i w Strzeszowie,
- przy remoncie Swietlicy w Strzeszowie,
- porządkowaniu terenu przykościelnego i remont drogi w Piotrkowiczkach oraz przy dożynkach gminnych.
Nasi strzelcy ochraniali Festyn Parafialny w Trzebnicy. Brali udział jako poczet sztandarowy w pogrzebach kombatantów. Odbyli spotkanie z policją na tematy współczesnych zagrożeń. Spotkali się z młodzieżą w Malinie i w Liceum Ogólnokształcącym w Trzebnicy. Statystowali w filmie pt."Zaginieni" oraz w strzelaniu i innych zajęciach. Strzelcy nie zapominają i o rozrywce. Na zajęciach często jest wesoło. Zorganizowali oni trzy zabawy, z których najlepsze były "Andrzejki". Bawiono się znakomicie a podczas konkursu powstało kilka wierszy strzeleckich. Aktywność strzelców jest punktowana. I-sze miejsce i tytuł "Strzelec Roku 2002" zdobyła st.strz. Małgorzata Pacer, II-ie st.strz .Malwina Bily'a III-ie miejsce st.strz. Krzysztof Kowalczyk. Działalność strzelecka jest bardzo ważnym elementem w procesie patriotycznego wychowania polskiej młodzieży. Wisznia Mała stała się strzelecką stolicą okręgu wrocławskiego.



Działalność Jednostki w 2004 r.

W 2004 r. w naszej Jednostce odbyły się 62 zajęcia o łącznym czasie 542 godziny. Przepracowano ogólnie 3540 os/godz. Nasze zajęcia to zbiórki i ćwiczenia oraz udział w uroczystościach państwowych i kościelnych -w gminie Wisznia Mała- 9-krotnie,w Trzebnicy 11-krotnie, we Wrocławiu- 4-krotnie i w Żmigrodzie 1 raz.
Braliśmy udział w 39 Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Sztandar strzelecki Wiszni Małej promował naszą gminę przez dwa dni w Krakowie oraz na szlaku w: Michałowicach, Słomnikach, Miechowie, Wodzisławiu, Jędrzejowie, Chęcinach, Szewcach (k. Kielc) oraz Kielcach.
Strzelcy brali udział w szkoleniach i ćwiczeniach sprawnościowych byli zaangażowani w czynach społecznych na rzecz gminy: uporządkowania terenu i malowania dwóch wiat przystankowych PKS w Szewcach, wycince i uporządkowaniu parku w Wiszni Małej, budowie górki zjazdów zimowych w Strzeszowie i porządkowaniu terenu przy pomniku w Piotrkowiczkach. Brali udział w wycieczce patriotycznej do Radzymina na cmentarz legionistów z 1920r. i do Warszawy (grób i muzeum ks. J. Popiełuszki, muzeum Powstania Warszawskiego, Powązki, Grób Nieznanego Żołnierza, Pomnik marszałka J.Piłsudskiego i inne). Organizowane były zawody sportowe, ogniska, zabawa andrzejkowa oraz marszobieg szlakiem Kocich Gór. W 2004 roku 6 strzelców założyło przyrzeczenie strzeleckie a 7 zostało awansowanych na wyższe stopnie Związku Strzeleckiego.
Rok został zakończony wielkim wyróżnieniem dla dowództwa jednostki przez zaproszenie i udział w ogólnopolskim opłatku w Warszawie.



Każdy ochotnik, który wstępuje w szeregi "Strzelca" musi:

1. Mieć ukończony 16 rok życia,
2. Ukończyć szkolenie podstawowe, tzw. Unitarny Kurs Strzelecki (UKS) co najmniej z wynikiem dostatecznym. Szkolenie odbywa się z zakresu:
- musztry i regulaminów,
- podstaw taktyki,
- terenoznawstwa,
- podstawowego szkolenia strzelckiego,
- podstaw pierwszej pomocy medycznej,
- szkolenia fizycznego,
- podstaw walki wręcz,
- podstaw szkolenia chemicznego.
3. Złożyć przyrzeczenie strzeleckie





Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   

To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)

 
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
|| Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group || Designed by Port-All.Com ||
Regulamin